Torty erotyczne, dla dorosłych, torty z pieprzykiem – bo o nich właśnie mowa – mogą być bardziej lub mniej niegrzeczne. Stopień tego słodkiego erotyzmu zależy przede wszystkim od zleceniodawcy, a także w dużej mierze od zleceniobiorcy. Jak wygląda druga strona cukiernictwa, ta nasiąknięta erotyzmem jak ponczem?
Spotkałam się ostatnio ze stwierdzeniem, że prawdziwy cukiernik nie zrobi TAKIEGO tortu, a jeśli już przyjmie nietypowe zlecenie, to na pewno nie będzie się chwalił realizacją ani nie umieści tego w portfolio czy na stronie internetowej. Czy rzeczywiście takie torty nie mogą być powodem do dumy? Po dłuższych rozmowach ze znajomymi cukiernikami jedno jest pewne, że w tym temacie nie ma zgody. Jedni bez pruderii opowiadają o tego typu zleceniach, otwarcie mówiąc o mniej lub bardziej ambitnych pracach, inni przemilczają sprawę, bo o czym tu mówić. Przeglądając sieć (a także na podstawie własnego doświadczenia), mogę powiedzieć, że temat tortów o zabarwieniu erotycznym (czy obscenicznych) nabiera kolorów, bo też rośnie zapotrzebowanie na „niegrzeczne ciacha”.
fot.Cukiernia Tortissima
Coraz więcej cukierni decyduje się oficjalnie prowadzić na stronie internetowej dział tortów na specjalne zamówienia, opatrzonych klauzulą „tylko dla dorosłych”. Najczęściej takie propozycje są bardzo dosłowne w formie, mało wyszukane, na granicy dobrego smaku, ale zdarzają się też rarytasy. I na nich się skupimy.
fot.Cukiernia Tortissima
Erotyczny bon ton
Co można napisać o tortach zbyt dosłownych w przekazie? Są zbyt intymne, by o nich pisać. Według mnie w tym przypadku lepsza jest zasada, że bardziej interesujące czy intrygujące są prace z niedopowiedzeniem. Tam, gdzie pozostawiamy pewną dozę tajemniczości, tam zawsze dajemy naszym konsumentom pole dla wyobraźni. Dla cukiernika to też większe wyzwanie i przede wszystkim większa frajda, by ująć erotyzm w artystyczną, zawoalowaną formę.
fot.Krzysztof Wysłucha
Niewątpliwie najwięcej inspiracji dostarcza kobieta, jej ciało i atrybuty kobiecości. Nie chcę przez to powiedzieć, że mężczyźni są mniej atrakcyjni – po prostu są inaczej zbudowani. Wróćmy zatem do kobiet – ponętne i pełne kształty, kusząca bielizna to temat nr 1 tortów na specjalne okazje. Te najciekawsze i moim zdaniem najelegantsze torty dla dorosłych zawsze charakteryzują się niedopowiedzeniem i dużą dbałością o szczegóły.

Zmysłowość zamknięta w torcie ma różne kształty. Proszę przyjrzeć się zdjęciu, na którym widać bardzo dokładnie „ubrany” tort. Nie ma ani kawałka ciała, a jednak ten gorsecik w stylu burleski jest bardzo zachęcający. To, co do nas przemawia, to zarys bioder, wcięcie w talii, dwie wypukłości w odpowiednim miejscu… Całość sprawia, że mimowolnie uruchamiamy wyobraźnię, a apetyt rośnie w miarę patrzenia.

fot.tinaneill.blogspot.com
Wdzięcznym, często powtarzanym motywem jest kształt kobiecego biustu w dopasowanej bluzeczce lub pośladki w wyrafinowanej bieliźnie. Takie torty można ubierać w nieskończoność, inspirując się aktualnymi trendami w seksownej bieliźnie.

Jest jeszcze jeden bardzo fajny pomysł, żeby lukrowe fantazje „dozwolone od lat 18” zaskakiwały czy wywoływały uśmiech, a nie żenowały. Gra w skojarzenia! Bardzo mile wspominam zamówienie na tort dla informatyków. Zleceniodawcy postawili jeden warunek: ma być erotycznie, ale nie wulgarnie. Przygotowując projekt, wykorzystałam fakt, że profesja panów wiąże się z komputerami, przy których spędzają całe dnie. Na lukrowych miniaturowych kobiecych ciałach w odpowiednich miejscach umieściłam komputerowe „myszki”. Efekt był murowany.

Kto i co zamawia
Kto najczęściej zamawia tego typu torty? W takich zamówieniach zdecydowanie przodują młodzi ludzie, np. przyszli nowożeńcy. Torty z dużym pieprzykiem, czyli te dosłowne, najczęściej trafiają na wieczór panieński lub kawalerski. Zdarzają się też „seksowne” zamówienia na 18. urodziny. Ostatnio dowiedziałam się o klientce, która zamówiła dla swojego syna tort z 25 figurkami nagich pań, oczywiście na 25. urodziny.

Okazuje się, że wśród zwolenników tortów z pieprzykiem nie ma ograniczeń wiekowych – zdarzały się zamówienia na erotyczne torty na 80. urodziny seniorów. To bez znaczenia, czy ktoś jest profesorem, celebrytą czy pracownikiem fabryki samochodów.

Jeśli chodzi o wzór tortu, w 99% przypadków zgłaszają się osoby z konkretnym projektem lub też pomysłem na dany tort. Z tego, co zaobserwowałam, takie tematy nie stanowią już tabu. Klienci mówią wprost, czego oczekują, nazywając rzeczy po imieniu.

fot.lukrowefantazje.com.pl
Od strony technicznej są to na ogół torty bardzo proste do wykonania. Problemu nie sprawia również zaopatrzenie się w odpowiednie materiały. W tej chwili mamy dostęp do coraz większej gamy surowców, co mnie osobiście bardzo cieszy. Pamiętam, jak zaczynałam swoją przygodę z tortami artystycznymi, dokładnie 3 lata temu, nie było praktycznie nic. Większość materiałów zamawiałam z zagranicy. Zmiana na rynku jest korzystna zarówno dla klientów, jak i dla nas, cukierników; dzięki temu możemy się rozwijać i tworzyć coraz piękniejsze torty. Takie ciacho z pieprzykiem jest świetnym zwieńczeniem udanego wieczoru, kolacji sam na sam. Dobry pomysł na tort i świetne wykonanie mogą sprawić, że nie tylko nasi klienci nabiorą ochoty na więcej… słodyczy. 😉

 

ARTYKUŁ DO GAZETY MISTRZ BRANŻY