Prawidłowe przygotowanie isomaltu to bardzo wazna sprawa. Musi osiągnąc odpowiednią temperature – nie za wysoką i nie za niską.
Po kolei – do garnka wsypujemy isomalt – tyle, ile jest nam potrzebne. Dolewamy wodę – taka ilość, aby ledwo zmoczyć isomalt – musi byc wilgotny jak mokry piasek na plaży :-). STawiamy garnuszek na palnik – włączamy ogien – średnią wielkość. Mieszamy, tak dlugo, aż rozpuszczą sie granulki. Wtedy wkłądamy do garnuszka termometr cukierniczy i przestajemy mieszać. Pozwalamy, zeby płyn sie zagotował – zaczął bulgotać – czekamy, aż karmel uzyska temperaturę 150 stopni. Wtedy podkrecamy gaz na maxa, zaczynamy mieszac i czekamy, az temparatura urośnie do 160 stopni. Gdy tak sie stanie szybciutko zdejmujemy garnek z ognia i wkladamy go na chwile do zimnej wody. Karmel jest gotowy do zabarwienia i do przeciągniecia.
Gotując karmel należy bardzo uważać! Rozgrzany isomalt po prostu przykleja się do skóry i powoduje ogromne poparzenia. Należy mieć rekawiczki ochronne i wszystkie czynnosci wykonywac powoli i ostroznie.